„Misija Sibiras 2012“ Naujienlaiškis Nr.11

Rugpjūčio 3 d. į Vilnių sugrįžo projekto „Misija Sibiras‘12“ ekspedicijos komanda

„Misija Sibiras‘12“ ekspedicijos rezultatas – 11 sutvarkytų tautiečių kapinių

„Tai – gyvenimo kelionė“, „Ekspedicija sustiprino supratimą, kad turim gyventi dėl žmonių“, „Komanda buvo nepaprastai motyvuota, rodės, kad galėjome nors ir visas Sibire esančias kapines sutvarkyti“ – emocijomis dalinosi šį rytą traukiniu Maskva – Vilnius grįžę projekto „Misija Sibiras‘12“ ekspedicijos dalyviai.

Porą savaičių lankydamasi lietuvių tremties vietovėse Chakasijos Respublikoje, jaunimo ekspedicijos komanda Sibire įveikė daugiau nei 2000 km ir sutvarkė 11 kapinių. Aplankytos Askizo, Charojaus, Cibulos, Imeko, Juzikų, Miziugolo, Tanzibėjaus, Ust-Abakano kapinaitės. Maturo kaimelyje, vienose gražiausių šių apylinkų lietuvių tremtinių kapinių, jaunimas pastatė pačių iš Lietuvos atsigabentą medinį tautodailininko Vidmanto Zakarkos drožtą kryžių – simbolinį lietuvių tautos atminties ir pagarbos simbolį buvusiems tremtiniams.

Ekspedicijos dalyviai Chakasijoje taip pat susitiko su šiose vietovėse gyvenančiais buvusiais tremtiniais lietuviais bei lietuvių kilmės asmenimis. Jaunimas pasakoja išgirdęs daug gerų atsiliepimų apie čia gyvenusius lietuvius, iki šiol šiose vietovėse gyvenantys tautiečiai – vietinių gerbiami ir vertinami.

„Itin didelę pagarbą vietiniams gyventojams kelia Sibire esančios lietuvių kapinės. Chakasijos kaimeliuose sutikti žmonės su pagarba pasakojo apie vietas, kuriose nuo kalnų iš tolo iškildavo milžiniški lietuvių statyti mediniai kryžiai“, - pastebėjo ekspedicijos dalyvis Kęstutis Cemnolonskis. 

„Ekspedicijos komandos dalyviai su kaupu išpildė visus užsibrėžtus tikslus, todėl nekyla abejonių, kad jų laukiantis kitas projekto etapas – veiklų pristatymai visuomenei – bus daromi su tokiu pat užsidegimu ir noru dalintis, supažindinti bei priminti šį mūsų tautos istorijos laikotarpį“, - teigia projekto „Misija Sibiras‘12“ organizatorių – labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ – direktorius Arnas Marcinkus.

Primename, kad liepos 20-ąją, Vilniaus geležinkelio stotyje įvykusios spaudos konferencijos ir ekspedicijos dalyvių išlydėjimo metu projektas „Misija Sibiras“ iš septynis metus jį organizavusios Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) perduotas naujiems organizatoriams – labdaros ir paramos fondui „Jauniems“.

„Šis sprendimas – pasvertas ir gerai apgalvotas. Projektas „Misija Sibiras“ kasmet auga, jo populiarumas ir reikšmė didėja, daugėja veiklų, todėl reikia organizatoriaus, kuris turėtų daugiau galimybių šios iniciatyvos plėtrai. Labdaros ir paramos fondas „Jauniems“ turi didelių ambicijų ir noro šį projektą toliau nuosekliai auginti“, - teigia Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) prezidentė Loreta Senkutė.

Labdaros ir paramos fondas  „Jauniems” įsteigtas 2005 m. Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT), įgyvendinant LiJOT strategiją. Pagrindinis „Jauniems“ tikslas –  išnaudojant fondo resursus skatinti pozityvias jaunimo iniciatyvas ir kurti pokyčius, reikalingus jaunam žmogui.

Lietuviškas žodis, išgirstas Chakasijoje

Gerokai viršyti lūkesčiai, pėsčiomis ir įvairiausiu transportu sukarti 2 tūkst. kilometrų, už tūkstančių kilometrų sutikti ten likę tautiečiai ir į Lietuvą parvežta žinia apie Sibiro taigoje amžino poilsio atgulusius lietuvius - tokį neįkainojamą bagažą iš traukinio iškėlė tolimojoje Chakasijoje lankęsi ekspedicijos "Misija Sibiras '12" dalyviai. Už daugiau kaip 5 tūkst. kilometrų nuo Lietuvos Rusijos Federacijos sudėtyje esanti Chakasijos respublika atradimu tapo ne tik dėl mums neįprasto gyvenimo, bet ir dėl ten vis dar gyvenančių lietuvių, tarpukario Lietuvos kryždirbystės palikimą saugančių, šimtus tautiečių priglaudusių kapinaičių. Tai - tautos istorijos veidrodis, apie kurį žinia bus perduota Lietuvos moksleiviams, lietuvių bendruomenėms, įvairiausioms organizacijoms, tremtiniams ir visiems kitiems, panorusiems į jį pažvelgti.


 Naujienlaiškis Nr.10     

   Džiaugiamės galėdami su Jumis sveikintis naujajame projekto „Misija Sibiras'12" naujienlaiškyje! 
   Tikimės, kad informacija, kurią kiekvieną savaitę rasite savo elektroninio pašto dėžutėje, padės sekti
   svarbiausias ir įdomiausias projekto naujienas bei nepražiopsoti artimiausių renginių.

    Projekto organizatoriai - Lietuvos jaunimo organizacijų taryba

   

Vytautas LANDSBERGIS: „Ne viskas gyvenime pinigai, ne viskas pramogėlė arba karjera“ 

Penktadienį popiet iš Vilniaus geležinkelio stoties buvo išlydėti projekto „Misija Sibiras'12“ dalyviai, kurie aplankys lietuvių tremties vietas Chakasijos Respublikoje. Rytų Sibiro pietuose esančioje Chakasijoje 16 misijos dalyvių susitiks su ten tebegyvenančiais lietuviais, ieškos ir tvarkys lietuvių kapinaites. „Sumišimas, viduje begalė jausmų - šiek tiek ir baimės, ir nerimo, ir laukimo“, - BNS sakė misijos dalyvė 28 metų Stasė Narkevičiūtė. Ji kartu su kitais dalyviais iš Vilniaus geležinkelio stoties išvyko 17 valandą. Dalyvius išlydėti atvykęs buvęs valstybės vadovas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis kalbėjo, kad ši misija liudija, jog jaunimui svarbūs ne tik materialūs dalykai.
„Jūsų pasiryžimas, jūsų veikla - geriausias liudijimas ir žinia kitiems jauniems žmonėms, kad ne viskas gyvenime pinigai, ne viskas pramogėlė arba karjera“, - kalbėjo V.Landsbergis.

Europos Parlamento narės Radvilės Morkūnaitės, išlydėjusios misijos dalyvius, komentaras:

Misija Sibiras – misija tautos istorinei atminčiai ir jaunimo pilietiškumui

     2012 m. liepos 20 d., Vilniaus geležinkelio stotyje išlydėjome gražų būrį jaunų žmonių į ilgą ir varginančią, tačiau neeiliniais įspūdžiais ir gilia prasme pažymėtą kelionę.  Šešiolika ekspedicijos dalyvių ir vadovai išvyko į Rusijos Federacijos Chakasijos Respubliką, Rytų Sibiro taigoje ieškoti ir tvarkyti tremtinių iš Lietuvos kapų. Kiekvienam “Misija-Sibiras” ekspedicijos dalyviui į kelionę įdaviau po kepalėlį duonos, kaip dalijimosi, gyvybės bei stiprybės šaltinio simbolį.


Skelbiama projekto „Misija Sibiras‘12“ ekspedicijos į Chakasijos Respubliką komanda

Projekto „Misija Sibiras‘12“ organizatoriai – Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) – po dviejų projekto dalyvių atrankos etapų skelbia 16 asmenų, šiemet liepos 20 – rugpjūčio 3 d. vyksiančių į Chakasijos Respubliką Rusijos Federacijoje pagerbti Sibire žuvusių tautiečių atminimo. Jų vardus ir pavardes galite perskaityti oficialiame projekto tinklalapyje www.misijasibiras.lt.

Šiemet projekto organizatoriai džiaugiasi pirmojo atrankos etapo metu sulaukę rekordinio anketų skaičiaus, kurių gauta beveik 1700. Į bandomąjį žygį – antrąjį projekto atrankos etapą – iš jų pakviesti tik 74 labiausiai motyvuoti asmenys, savo norą, jėgas ir galimybes dalyvauti projekte išbandę dvi dienas žygiuodami Dzūkijos miškais.  

„Sveikiname atrinktuosius į jau septintus metus organizuojamo jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projekto dalyvių gretas. Ši itin motyvuotų jaunų žmonių komanda Sibire atstovaus visai Lietuvai, mūsų vardu pagerbs negrįžusių tautiečių atminimą, o po ekspedicijos skleis žinią savo bendraamžiams, vyresniajai kartai, gyvenantiems tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje. Tai – didelė atsakomybė ir unikali galimybė įprasminti savo pagarbą ir jausmą tėvynei“, - sako LiJOT prezidentė Loreta Senkutė.

Suformuota naujoji projekto komanda dalyvaus ir „Misija Sibiras‘12“ paramos akcijoje-koncerte, kurį birželio 7 d. 21 val. tiesiogiai transliuos Lietuvos televizija. Koncertas skirtas paminėti artėjančią Gedulo ir vilties dieną, prisiminti ir pagerbti Sibire žuvusius tautiečius, skatinti kartų dialogą.

Projekto organizatoriai kviečia visus, norinčius prisidėti prie sėkmingo šių metų projekto „Misija Sibiras‘12“ ekspedicijos įgyvendinimo, iki birželio 11-os dienos siųsti žinutes arba skambinti trumpaisiais numeriais 1890 (2 Lt), 1891 (5 Lt), 1892 (10 Lt), o neribotą pinigų sumą skirti aukojimo internetu portale www.aukok.lt. Surinktos lėšos bus skirtos šių metų ekspedicijai įgyvendinti bei po jos planuojamiems projekto pristatymams organizuoti.

Projekto „Misija Sibiras“ ekspedicijos į lietuvių tremties ir kalinimo vietas organizuojamos nuo 2006 metų. Iki šiol Rusijos Federacijoje, Kazachstano ir Tadžikistano Respublikose apsilankė 10 jaunimo ekspedicijų. Šių metų jaunimo komandą Sibire lydės vadovas Gintautas Alekna – projekto ekspedicijas lydintis nuo pirmųjų jo organizavimo metų.

Projektas „Misija Sibiras“ – tai septintus metus Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) organizuojama iniciatyva. Ji suteikia galimybę jauniems žmonėms parodyti patriotiškumą ir pilietiškumą jiems patiems priimtinais būdais bei savo pavyzdžiu skatinti bendraamžius domėtis šalies praeitimi, priminti visuomenei laisvės kainą.

Projekto generalinis rėmėjas: koncernas „MG Baltic“.

Informacinis partneris: interneto naujienų portalas Delfi.lt.

Partneriai: Lietuvos radijas ir televizija, TV Play, „SONY“, AB „Lietuvos dujos“, AB „Lietuvos geležinkeliai“, aukojimo portalas Aukok.lt, J. Kazicko šeimos fondas, Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacijų režimo nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, „Endemik“, LRV kanceliarija, LR Užsienio reikalų ministerija, Litvakų fondas, bendrija „Lemtis“, Radvilės Morkūnaitės labdaros ir paramos fondas.     

Organizatoriai: Lietuvos jaunimo organziacijų taryba (LiJOT) – 1992 įkurta ir šiemet 20-ies veiklos metų jubiliejų švenčianti didžiausia nevyriausybinė jaunimo organizacija Lietuvoje. Tai skėtinė organizacija, šiuo metu vienijanti 64 nacionalines jaunimo organizacijas ir regionines jaunimo organizacijų sąjungas, o tai yra daugiau nei 200 000 jaunų žmonių.

Globėjai: a.a. Prezidentas Algirdas Brazauskas ir EP narys prof. Vytautas Landsbergis.