Baigiasi 2020-ieji metai, jų pabaigoje minime reikšmingą datą – LLKS ( Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos) 80-ąsias įkūrimo metines. Tai viena iš pagrindinių organizacijų, kovojusi už Lietuvos laisvę, kurios nariai svariai prisidėjo, kad šiandien visi galim džiaugtis gyvendami laisvoje, nepriklausomoje Lietuvoje. Šaunus jubiliejus, atrodytų belieka tik švęsti, bet ar tikrai viskas taip gražu. Manau, kad dar liko nemažai darbų, kur tikrai reikės šios organizacijos narių pajėgumų, norint juos įgyvendinti. Vienas iš tų darbų – memorialo laisvės kovotojams su Vyčiu pastatymas Lukiškių aikštėje, Vilniuje.
Aš, kaip architektas, LLKS narys, Lukiškių aikštės projekto vadovas, memorialo laisvės kovotojams su valstybės simboliu ,,Vyčiu“ projekto bendraautorius, paramos ir labdaros fondo ,,Vytis su memorialu laisvės kovotojams“ vienas iš vadovų, norėčiau išsakyti savo nuomonę ir pasiūlymus, kaip galima būtų išspręsti daugelį metų besitęsiantį ginčą dėl Vyčio Lukiškių aikštėje.

Ši tema yra gal kai kam jau ir atsibodusi, bet manau daugeliui žmonių Lietuvoje ji yra be galo skausminga. Aš kalbu apie tuos dar likusius gyvus tikruosius kovotojus už Lietuvos laisvę, apie jau išėjusių anapilin dešimčių tūkstančių kovotojų artimuosius ir gimines. Juk atkūrus nepriklausomybę tur būt niekas net nebūtų suabejojąs, kad kur jau kur, bet Lukiškių aikštėje, Vilniuje, ten kur visą sovietmetį stovėjo Sovietų sąjungos ideologo Lenino paminklas, turi atsirasti Lietuvos laisvės kovas pagerbiantis memorialas su valstybės simboliu Vyčiu.
Deja, kol kas Vyčio aikštėje nėra. Artėja 2021 metai, prasidės visai šaliai svarbių datų minėjimai: sausio 13, vasario 16, kovo 11 ir dar daug kitų. Ir vėl visi matysim kasmet pasikartojantį spektaklį, kuomet šiomis progomis iš aukštų tribūnų bus kalbama apie pagarbą kovojusiems už Lietuvos laisvę, keli iš gyvųjų bus apdovanoti per oficialius renginius, jiems užsiminus apie Vytį bus mandagiai paplota, bet deja tuo viskas ir pasibaigs, iki sekančių metų švenčių. O tuo tarpu Lukiškių aikštėje, toje vietoje kur turėtų būti memorialas, bus statomi pramoginiai įrenginiai, pilami pliažai ir toliau tyčiojamasi iš laisvės kovotojų atminimo.
Tai ,,juodasis“ – pesimistinis scenarijus, bet gali būti ir kitas – optimistinis, kuomet jau kitais metais į Lukiškių aikštę galėtų atskrieti Vytis ir tapti visų Lietuvai reikšmingų švenčių datų svarbiausiu akcentu.
Pagrindo optimizmui yra, nes praėjusios kadencijos Seimas priėmė mano manymu vieną iš svarbiausių įstatymų, savo sprendimu įteisino Lukiškių aikštę kaip pagrindinę šalies reprezentacinę aikštę su Vyčio monumentu ir žuvusių už Lietuvos laisvę memorialu. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda šį įstatymą pasirašė.
Kaip ir gerai, įstatyminis pagrindas Vyčiui atsirasti Lukiškių aikštėje yra, bet kas toliau. Mąstant pragmatiškai viskas aišku, Seimo priimtus įstatymus turi įgyvendinti jo patvirtinta Vyriausybė.
Deja, prisimenant buvusių vyriausybių sprendimus organizuojant jau dešimtimis skaičiuojamus konkursus, pagrindo optimizmui beveik nelieka. Juk ir po paskutinio konkurso – vadinamų ,,kūrybinių dirbtuvių“, taip ir nėra aišku kas laimėjo, ar tai aplamai įgyvendinama, nes nėra jokio konkretaus projekto, jokių oficialių derinimų, tik kažkokia vizija, kuri per du metus neįgavo jokio oficialaus pagrindo.
Įvertinus visas šias aplinkybes tampa aišku, jog valstybinės institucijos savo veiksmais sukūrė tokią situaciją, kad memorialo su Vyčiu įgyvendinimas valstybės lėšomis tampa nerealus. Šiai dienai vienintelis realus šios problemos sprendimo kelias – viską atiduoti į visuomeninių organizacijų, atstovaujančių patriotiškai nusiteikusiems Lietuvos piliečiams rankas, aišku į procesą įtraukiant ir valstybines institucijas.
Kaip vienas iš šio projekto koordinatorių galėtų būti paramos ir labdaros fondas ,, Vytis su memorialu laisvės kovotojams. Jo steigėjai ir valdybos nariai yra būtent visuomeninių – patriotinių organizacijų nariai, bei vadovai. Tai: Jonas Burokas, Angelė Jakavonytė, Laimas Dieninis, Deivydas Rimkevičius, Vidmantas Žilius, Ernestas Subačius, Gvidas Rutkauskas, Vidmantas Samys, kunigas Robertas Grigas, Saulius Černa, fondo valdybos narys Robertas Gabulas ir aš, Kęstutis Akelaitis.
Kokie turėtų būti pirmieji žingsniai įgyvendinant šį projektą.Visų pirma reiktų prisiminti 2016 metus. Situacija buvo panaši į šiandieninę. Nors artėjo 2018- ieji, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio minėjimo metai, valstybinės institucijos nesiėmė jokios iniciatyvos dėl Vyčio su memorialu pastatymo Lukiškių aikštėje, motyvuodamos kliūtimis, susijusiomis su prieš tai buvusių konkursų juridinėmis problemomis.
Tuomet iniciatyvos ėmėsi šiai idėjai neabejingi Lietuvos piliečiai, bei juos palaikančios visuomeninės organizacijos. Kartu su Lietuvos Architektų sąjunga buvo paskelbtas ,,Valstybės simbolio Vyčio geriausio skulptūrinio modelio konkursas “, kuriame dalyvavo daugelis garsių Lietuvos skulptorių:
Romualdas Kvintas, Stasys Žirgulis, Algirdas Bosas, Arūnas Sakalauskas, Tadas Gutauskas, Leonas Pivoriūnas, Gitenis Umbrasas, Alfonsas Vaura ir kiti, iš viso 13 dalyvių.
Darbus vertino autoritetinga komisija iš 15 narių: Algirdas Žebrauskas, Antanas Žukauskas, Rimantas Dichavičius, Mindaugas Pakalnis, Marija Nijolė Tumėnienė, Saulius Misevičius, Alfredas Bumblauskas, Jonas Burokas, Saulius Pamerneckis, Edmundas Rimša, Kasparas Genzbigelis, Vincė Vaidevutė Margevičienė, Česlovas Jezerskas, Evelina Karalevičienė, Leonas Strioga.
Konkursio nugalėtojais buvo pripažinti šie darbai:
1. Arūnas Sakalauskas ,, Laisvės karys“ 2. Gitenis Umbrasas ,,Baltai“ 3. Stasys Žirgulis ,,Šviesą nešantis“
Po konkurso rezultatų paskelbimo, su tuometine A.Butkevičiaus vadovaujama vyriausybe buvo susitarta dėl bendradarbiavimo įgyvendinant Vyčio skulptūros pastatymą Lukiškių aikštėje. Deja, po Seimo rinkimų atėjus naujai vyriausybei, bendradarbiavimas nutrūko, o pirmos vietos nugalėtojo skulptoriaus A.Sakalausko ,,Laisvės karys“ išjojo į Kauną. Taip iki šiol Vyčio Lukiškių aikštėje nėra, bet yra įstatymas dėl Vyčio ir po konkurso neįgyvendinti antros ir trečios vietos Vyčio skulptūrų modeliai, kurie buvo įvertinti labai panašiais balais. Beje po Seimo priimto įstatymo buvusi Vyriausybė galimybę Lukiškių aikštėje pastatyti vieną iš Vyčio konkurso prizininkų skulptūros modelių įvardino kaip realią.
Mūsų fondo siūlymas būtų toks. Tam , kad apsispręsti kuris iš šių skulptūrinių modelių būtų tinkamiausias stovėti Lukiškių aikštėje reiktų paskelbti visuomeninę apklausą, kad savo nuomonę išsakytų dauguma Lietuvos piliečių. Jų balsas būtų lemiamas nusprendžiant kuri Vyčio skulptūra stovės Lukiškių aikštėje.
O visus pritariančius šiems fondo planams noriu informuoti , kad jau dabar galima realiai prisidėti prie šio kilnaus projekto įgyvendinimo aukojant į fondo sąskaitą:
Labdaros ir paramos fondas ,, Vytis su memorialu laisvės kovotojams“, įm.k. 305581644, Kalvarijų g.1, Vilnius, A/s Nr. LT317044090100785497, AB SEB bankas.
Lėšų reikia jau šiandien, norint tęsti teisinę kovą dėl buvusių ,,kūrybinių dirbtuvių“ sprendimų, taip pat norint užbaigti memorialo apdailos darbus vadinamąjame ,,Šimtmečio“ rate, bei ,,Tūkstantmečio“ juostoje, kur bus surašyti visi svarbiausi įvykiai, susiją su kovomis už Lietuvos laisvę. Šiems darbams visi reikalingi projektai yra suderinti, trūksta tik lėšų.
Visa informacija apie aukotojus, bei gautų lėšų panaudojimą bus viešai skelbiama svetainėje llks.lt.
Belieka tikėtis kad ir naujoji Vyriausybė, bei naujoji Seimo dauguma, visuomet deklaravusi pagarbą laisvės kovotojams, pritars šiems planams ir gal būt prisidės prie jų įgyvendinimo.
Būkime optimistais, bet nepamirškime kad kova už laisvę turi savo kainą. Jeigu kovosime ir tikėsime pergale, Vytis tikrai atskries į Lukiškių aikštę.